Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecinii

buna seara!
este normal ,ca vecinii nostrii de curte, sa aibe tevile de gaze montate pe spatele casei, aceasta fiind hotar despartitor- nu exista gard,casa este construita drept hotar despartitor? le putem cere sa le mute? la orice jnterventie se intra abuziv la noi in curte ptr reparatie, revizie!
multumim anticipat pentru raspuns!
Promovati la judecatoria competenta actiune civila''granituire''.

Art. 612-Cod Civil
Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţii îngrădite sau neîngrădite a vecinului său, de nu va fi o distanţă de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecină.
Art. 613
Nimeni nu poate avea vederi pieziş pe proprietatea vecinului de nu va fi o distantă de şase decimetri.
Art. 614
Distanţa de care este vorba în cele două articole precedente se socoteşte de la faţa zidului, pe care s-a deschis vederea, şi, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafară, pînă la linia de despărţire a celor două proprietăţi.
Secţiunea IV
Despre picătura streşinilor
Art. 615
Tot proprietarul este dator a-şi face streaşină casei sale astfel încît apele din ploi să se scurgă pe terenul său, sau pe uliţe, iar nu pe locul vecinului său.
andymaurul, utilizator
Despre ce revizie sau reparatie ar fi vorba?
Tevile acelea sunt probate la o presiune pe care niciodata nu le va atinge gazul din retea, pentru ca tevile sa se fisureze si sa necesite interventie, reparatie, eventual daca le spargeti Dvs.:D
Reviziile se fac de obicei la consumatorul de gaz: aragaz, centrala termica, contor...

Ca legalitate, s-ar putea sa aveti dreptate, desi teava de gaz nu seamana a balcon.

ContSters218056, utilizator
Martonze a scris:

Despre ce revizie sau reparatie ar fi vorba?
Tevile acelea sunt probate la o presiune pe care niciodata nu le va atinge gazul din retea, pentru ca tevile sa se fisureze si sa necesite interventie, reparatie, eventual daca le spargeti Dvs.:D
Reviziile se fac de obicei la consumatorul de gaz: aragaz, centrala termica, contor...

Ca legalitate, s-ar putea sa aveti dreptate, desi teava de gaz nu seamana a balcon.

Daca nu aveti cunostinte juridice ,va rog sa va abtineti si sa nu mai incercati sa induceti utilizatorii in eroare.