Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Circumstante atenuante- omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Circumstante atenuante- omor

Buna ziua.
Intr-un proces penal circumstantele atenuante se mai retin de catre instanta daca intra in concurs cu recidiva? E grav daca inculpatul este recidivist?
Se retin, cf. art. 80 Cod penal, alin. (1) in caz de concurs intre cauzele de agravare si cauzele de atenuare, pedeapsa se stabileste tinandu-se seama de circumstantele agravante, de circumstantele atenuante si de starea de recidiva.
Important este si pentru ce a fost condamnat prima data.
Inteleg ca acum este cercetat pentru omor. Daca a mai fost condamnat pentru tentativa la omor nu sta deloc bine.
A fost condamnat si a executat o pedeapsa pt lovituri cauzatoare de moarte insa acum a fost vorba de legitima aparare si eventual provocare adica daca nu se intampla asa 4-5 oameni erau morti . Are foarte multe circumstante atenuante una din ele fiind faptul ca arma era a victimei el fiind neinarmat. cam ce pedeapsa credeti ca ar primi in cel mai rau caz? A marturisit fapta si s-a predat singur la politie. Si inca ceva: cum se face deducerea sau cum se ia in calcul din ce a execuat.? Daca i se retine de catre instanta scuza provocarii i se scade considerabil din pedeapsa?
Se pot aplica circumstante atenuante.
Este greu de dat o solutie concreta intr-un astfel de caz...de omor...
Provocarea poate fi retinuta ca si circumstanta atenuanta dar e foarte greu de spus cat s-ar putea scadea pedeapsa.

Daca a fost in legitima aparare va fi achitat.
Este liber sau arestat?
O sa fie foarte greu de demonstrat legitima aparare. Este si mai greu ca inainte a fost condamnat pentru LCM.
Daca era o alta infractiune, furt (spre exemplu) era putin mai altfel.
Acum totul depinde de probele aflate la dosar. Noi degeaba ne dam cu parerea.
Din afara, pare cam fara scapare, dar nu se stie niciodata. Depinde de particularitatile cazului.
Nu spun ca nu aveti dreptate cu legitima aparare dar, oamenii sunt subiectivi.