Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recidiva si scuza provocarii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recidiva si scuza provocarii

Buna ziua.As dori sa intreb: daca intr-un proces se retine de catre instanta scuza provocarii si inculpatul este recidivist se mai pune problema de recidiva? Am inteles ca se considera recidiva atunci cand inculpatul savarseste o noua fapta cu intentie dar daca a fost provocat si totul s-a intamplat in legitima aparare nu inseamna ca nu a fost intentionat? Multumesc anticipat.
provocarea este circumstanta atenuanta si nu exonereaza inculpatul de raspunderea penale.
provocarea nu atrage legitima aparare, deci fapta este recidiva.
Multumesc de raspuns m-am lamurit dar as vrea sa va mai intreb de ce ar spune un avocat ca ori a fost legitima aparare ori provocare nu se poate sa fie amandoua?
ptr ca nu se poate. legitima aparare este o cauza de inlaturare a raspunderii penale iar provocarea este doar o circumstanta atenuanta. nu pot functiona impreuna.
faptul ca a fost provocat nu inseamna ca se poate retine legitima aparare. Iar legitima aparare nu se poate face in conditiile unei provocari.
Multumesc mult domnule avocat pt lamurire.