Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... zona rezidentiala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

zona rezidentiala

Buna ziua,
Va rog mult puteti sa ma ajutati cu documentatie si tot ce presupune(costuri obligatii,drepturi), sa putem obtine statutul de zona rezidentiala a unei asociatii de proprietari cu 60 de apartamente? Am fost la administratia financiara-raspuns "Nu la noi",la primarie -raspuns"Lasati ca ne ocupam noi" si a trecut un an deja.
Va multumesc.
Poate uniii nu au curajul sa va raspunda dar haideti sa-i stimulam cu explicatii. Ce inseamna zona rezidentiala?
Eu stiu o asociatie in centru civic. Daca e la periferia orasului nu pot sa cer cuiva sa considere, sa-mi dea statut de asociatie de centru civic. Sunt asociatii in zone rezidentiale. Pai daca asociatia mea este in cartierul "muncii" nu cred ca pot obtine statut de asociatie de zona rezidentiala.
Poate mai comenteaza cineva sa ne lamurim, sper, fara suparare!
Zona rezidentiala este acea zona in care se se construiesc ori s-au construit locuinte. Statutul de ZR presupune ca se creaza conditiile pentru aductiunile de utilitati publice, printre altele.