Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa+teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa+teren

terenul; are cadastru si intabulare,iar casa o am trecuta doar pe rol in registrul agricol pe care platesc impozite.ilam in posesie de 6ani prin contract de vanzare-cumparare numai asupra terenului.pot sa o vand??
Pentru casa trebuie sa va intocmiti actele necesare pentru a intra in legalitate si a o putea vinde. Autorizatie de construire, proces verbal de receptie, cadastru.
Consultati un cadastrist.
Concret: va trebuie act de proprietate, cadastru si intabulare pentru casa, altfel nu o puteti vinde. Cum faceti rost de ele??
1. actiune in accesiune imobiliara artificiala (proprietarul terenului devine si proprietarul constructiilor de deasupra);
sau
2. intrarea in legalitate (obtinerea AC ulterior constructiei casei, se face un studiu de rezistenta, de securitate la incendiu si se obtine un aviz de mediu - vezi art. 59 din ordinul 838/2009 - normele de aplicare a legii 50/1991) - luati legatura cu compartimentul urbanism din primarie.
sau
3. certificat de atestare a edificarii constructiei (anexa 17 la ordinul 636/2002) pentru casele construite inainte de 2001 - de la primarie. OCPI-ul face intabularea in baza acestui document.