avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2030 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Recuperare pierdere fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Recuperare pierdere fiscala

va solicit ajutorul in urmatoarea speta (avand in vedere ca este prima data cand ma confrunt cu ea): in anul fiscal 2010, SC la care lucrez a finalizat perioada 01-09 cu o pierdere fiscala de 60.000 lei, iar perioada 10-12 cu o pierdere de 40.500 lei.
Presupunand ca anul fiscal 2011 va fi incheiat cu profit ( sa zicem 15.000 lei inaintea impozitarii) si AGA decide ca profitul va fi folosit pentru acoperirea pierderii, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru recuperarea pierderii fiscale a anilor precedenti.
Din 15000 lei scadem 15000, rezultand un profit brut de 0 lei, implicit un impozit pe profit de 0 lei?
Daca cele mentionate sunt corecte, ma puteti ajuta cu inregistrarile contabile ce trebuiesc efectuate in aceasta situatie?
In asteptarea raspunsului d-stra, va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: mirelanicola.72 , utilizator 07:40, 30 Septembrie 2011
pai,nu ai ce conta.Se calculeaza profitul impozabil la 30.09.2011 adica -
venituri-cheltuieli (atentie la cele nedeductibile- contul 691 daca ai,contul 658 penalitati si majorari si contul 623 protocol,partial) si daca din calcul iti iasa suma mai mica decit pierderea fiscala din anii anteriori nu contezi nimic.Dar daca in in cursul anului ai inregistrat 691-441 atunci stornezi aceasta operatiune si in final iti va ramine pe debit in 691 cum ca ai platit mai mult.Sper sa nu fi uitat nimic
Multumesc mult! O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit gabi.b gabi.b Cum calculez impozitul pe profit la trim. III 2010? In trim I si II societatea a fost pe pierdere si am platit impozitul minim de 1625 lei/trim. La trim III ... (vezi toată discuția)
Cum se completeaza 101 vioviod vioviod Sunt la inceput de drum si indraznesc sa va cer ajutorul in completarea declaratiei 101. Trim. I Venituri: 2840.11 cheltuieli: 2766.44 profit brut: ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit platit in plus aura.radulescu aura.radulescu Bună ziua! Sunt începător pe forum.Pentru eventualele greșeli, îmi cer scuze aniticipat. Am o problemă la firmă.În trim. 4 al anului 2007 am avut ... (vezi toată discuția)