Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Recuperare pierdere fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Recuperare pierdere fiscala

va solicit ajutorul in urmatoarea speta (avand in vedere ca este prima data cand ma confrunt cu ea): in anul fiscal 2010, SC la care lucrez a finalizat perioada 01-09 cu o pierdere fiscala de 60.000 lei, iar perioada 10-12 cu o pierdere de 40.500 lei.
Presupunand ca anul fiscal 2011 va fi incheiat cu profit ( sa zicem 15.000 lei inaintea impozitarii) si AGA decide ca profitul va fi folosit pentru acoperirea pierderii, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru recuperarea pierderii fiscale a anilor precedenti.
Din 15000 lei scadem 15000, rezultand un profit brut de 0 lei, implicit un impozit pe profit de 0 lei?
Daca cele mentionate sunt corecte, ma puteti ajuta cu inregistrarile contabile ce trebuiesc efectuate in aceasta situatie?
In asteptarea raspunsului d-stra, va multumesc anticipat !
pai,nu ai ce conta.Se calculeaza profitul impozabil la 30.09.2011 adica -
venituri-cheltuieli (atentie la cele nedeductibile- contul 691 daca ai,contul 658 penalitati si majorari si contul 623 protocol,partial) si daca din calcul iti iasa suma mai mica decit pierderea fiscala din anii anteriori nu contezi nimic.Dar daca in in cursul anului ai inregistrat 691-441 atunci stornezi aceasta operatiune si in final iti va ramine pe debit in 691 cum ca ai platit mai mult.Sper sa nu fi uitat nimic
Multumesc mult! O zi buna!