Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale opozitie la cesiune parti sociale ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

opozitie la cesiune parti sociale ?

sint asociat unic in SRL si doresc sa cesionez o parte din actiuni unei alte persoane pe care am numit-o recent administrator
am inteles ca cesiunea se face in doi pasi , fiind posibila opozitia altor persoane printre care si ANAF, am citit procedura in lege si pe forum
singura problema pe care o am cu firma este ca sint in litigiu pt. un anumit impozit pe care eu l-am contestat, ANAF a fost anuntata
poate in aceste conditii ANAF sa faca opozitie?
da, poate face opozitie iar asta va ingreuna cesiunea.
puteti face o majorare de capital social prin cooptarea noului asociat si apoi cesionati restul partilor sociale. Pentru cesiunile intervenite intre asociatii existenti intr-un SC nu se face prevede dreptul de opozitie al Fiscului.
va rog sa ma lamuriti pentru ce motiv ar face ANAF opozitie, ce interes ar avea? suma o va plati sau nu societatea cind se va incheia litigiul in functie de cum va da instanta solutia.
ce importanta are pt.ANAF cine sint asociatii? capitalul social ramine acelasi, ce conteaza cine il detine?
eugen82, utilizator
eugen82 a scris:

va rog sa ma lamuriti pentru ce motiv ar face ANAF opozitie, ce interes ar avea? suma o va plati sau nu societatea cind se va incheia litigiul in functie de cum va da instanta solutia.
ce importanta are pt.ANAF cine sint asociatii? capitalul social ramine acelasi, ce conteaza cine il detine?

In fond cine sunt asociatii nu are nici o importanta, datoria este a societatii. Dar in Romania este foarte greu sa se gandeasca logic.
Chiar varianta prezentata de matahachiro arata ca censionarea este posibila si nu incalca legea dar care implica niste incasari mai mari pentru stat, ORC, si avocati: Societatea cu datorii de mii de RON aduce un nou asociat care mareste captitalul cu 10 RON :D
Grozav, nu? Iar apoi fostul asociat unic mai cedeaza niste parti sociale noului venit (sau chiar toate). Asa este posibil.=D>
Insa daca asociatul unic vrea sa dea de la inceput partile sociale noului venit atunci ANAF se poate opune. Care este motivul? Cu siguranta, fabuloasa marire de capital a societatii, care implica dublarea taxelor fata de cesiunea obisnuita. X-(
va multumesc, am inteles ideea, la marire de capital cu 1 RON de exemplu (apropo, exista o limita minima pt. marire de capital? ) nu se poate face opozitie, nici la cesionarea intre asociatii deja existenti asa ca am gasit calea de a ocoli prostiile gindite de legiuitorii nostri nationali
dar va rog , vreau si eu sa inteleg, cum ar putea motiva ANAF opozitia? in ce mod ar putea afecta cesionarea catre o persoana din afara societatii recuperarea taxei restante?
asociatii nu au nicio obligatie de garantare cu bunurile proprii a datoriei societatii fata de ANAF, asa ca de ce?
eugen82, utilizator
nu conteaza cum o motiveaza ci faptul ca veti primi termen in 2012 toamna si pina atunci nu veti putea face cesiunea. in tot acest timp aveti "sansa" sa fiti controlat si sa iesiti mai dator catre fisc decit sunteti in acest moment.