avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA transport Rep.Moldova
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

transport Rep.Moldova

SC platitoare de TVA ,din Romania factureaza altei SC platitoare de TVA -Romania servicii transport marfa ruta Rep.Moldova- Romania. Se factureaza cu TVA ?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 14:45, 27 Septembrie 2011
da
Desi cei 2 parteneri sint din Romania, pt ca transportul este in legatura directa cu un import (Rep Moldova), aceasta activitate este scutita de tva.

Art 143, alin 1, lit d:
"d) prestările de servicii, inclusiv transportul şi serviciile accesorii transportului, altele decât cele prevăzute la art. 141, dacă acestea sunt direct legate de importul de bunuri şi valoarea acestora este inclusă în baza de impozitare a bunurilor importate potrivit art. 139;"

Importatorul va trebui sa declare in vama valoarea acestui transport, valoarea acestuia va majora val in vama a bunurilor importate, platind tva-ul aferent acestui transport pe baza declaratiei vamale de import.

in aceasta situatie trebuie sa va asigurati ca transportul a fost inclus/declarat la valoarea reala, si sa platit taxa vamala si TVA de importator. Veti anexa declaratia vamala si plata in vama a TVA de catre importator, in situatia in care nu aveti aceste documente veti factura cu TVA
popa vasile a scris:

in aceasta situatie trebuie sa va asigurati ca transportul a fost inclus/declarat la valoarea reala, si sa platit taxa vamala si TVA de importator. Veti anexa declaratia vamala si plata in vama a TVA de catre importator, in situatia in care nu aveti aceste documente veti factura cu TVA


Metionati prevederea legala pe care va sustineti afirmatia. Si eventual una in care sa fie nevoie de inregistrarea video a mijlocului de transpot in vama.

Stampila vamii pe ex rosu al facturii si pe CMR este suficienta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva axaconstruct axaconstruct Buna , As dori sa stiu si eu , cine va plati tva-ul in urmatorul caz: Firma de transport marfa , casa de expeditie si beneficiarul sunt din ROMANIA SI ... (vezi toată discuția)
Inregistrare import Asanta Asanta Am urmatoarea situatie: import de marfa din China. Vama se face la Bucuresti. am o factura de transport-manipulare emisa de o firma inregistrata in UE. Factura ... (vezi toată discuția)
Tva si roi crinarug crinarug 1. Societatii X din Romania (cod CAEN 5229) i se factureaza transport maritim de catre o societate din Danemarca, pe factura mentionandu-se cota \"O\" TVA , ... (vezi toată discuția)