Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

este legal sa ai 2 joburi unul cu norma intreaga si celalalt cu jumatate de norma ambele cu carte de munca?
Este legal sa aveti doua locuri de munca cu contract individual de munca. Carnetele de munca nu se mai utilizeaza de la data de 01.01.2011.
maryl_328 a scris:

este legal sa ai 2 joburi unul cu norma intreaga si celalalt cu jumatate de norma ambele cu carte de munca?

Potrivit art.35 alin.1 si 2 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea, exceptie facand situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.