Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Cumul de functie secretar scoala
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Cumul de functie secretar scoala

Dacă o persoană ocupă funcția de secretar cu norma întreagă la o școală, poate să ocupe, prin cumul, încă o jumătate de normă de secretar la aceeași școală?
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Legea 53/2003 - Codul muncii, republicata). Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Prin urmare, art.35 C.mun. reglementeaza dreptul salariatului de a cumula mai multe functii la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Un cumul de functii la acelasi angajator se poate realiza numai pentru functii diferite nu si pentru aceeasi functie (Vezi [ link extern ] )

Mulțumim mult pentru răspunsul prompt.