Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sistem bugetar - angajat cu o norma si jumatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sistem bugetar - angajat cu o norma si jumatate

Ca angajat in functia de magazioner la o unitate scolara se poate sa mai aiba jumatate de post in functia de pedagog?
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Legea 53/2003 - Codul muncii, republicata). Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Asadar Codul MUncii la art.35 prevede dreptul salariatului de a cumula mai multe functii la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

Cumul de functii este permis atat in sectorul privat , cat si in cel bugetar.