Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general am creditat firma, cum recuperez banii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

am creditat firma, cum recuperez banii

Buna ziua,

Am creditat cu o suma firma la care sunt actionar 49% si administrator. Banii au fost folositi pentru amenajarea sediului social - mobila, electronice. Doresc sa recuperez banii dar firma nu are lichiditati. Pot sa iau din patrimoniul firmei echivalentul sumei in bani? Imi trebuie acordul asociatului?

Multumesc

Maria
faceti o compensare - in fapt o vinzare urmata de compensarea cu datoria ei fata de dvs. aveti grija la TVA aferent vinzarii.
Va multumesc pentru raspuns.

Am nevoie de acordul scris al asociatului, de semnatura lui, tinand cont de faptul ca eu sunt administratorul societatii? Asociatul detine 51%.

Multumesc

Maria