avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală Gramatica
Discuție deschisă în Cultură generală

Gramatica

va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema de gramatica a lb romane, n-as vrea sa fac greseli majore:
1. registru de evidenta a calitatii sau registru de evidenta al calitatii?
2. sisteme de management al calitatii sau sisteme de management ale calitatii?
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 14:48, 27 Septembrie 2011
Evidenta a calitatii, sisteme de management al calitatii
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2011
ContSters214341, utilizator
merci, dar ai putea sa-mi dai explicatia gramaticala de rigoare?
Articolul posesiv care preceda un substantiv sau un pronume cu functia de atribut se acorda în gen si numar cu substantivul determinat, nu cu substantivul sau pronumele la genitiv.
:">

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gramatica... stan_iulia stan_iulia Acum cautam ceva pe net si am gasit o pagina a site-ului dex on line, pagina se cheama greseli frecvente in limba romana, unde explicatiile cum e corect si de ... (vezi toată discuția)
Lectia de gramatica bianca.bonnie bianca.bonnie Bună ziua dragi colegi. Am observat că, în foarte multe cazuri, oamenii întâmpină greutăți în determinarea formei corecte a pluralului unor ... (vezi toată discuția)
Ar fi oportun sa corectam greselile gramaticale sau de exprimare ale celor care posteaza? ContSters259670 ContSters259670 Am intalnit de curand \\" adeverinta s-a expirat\\"....scris de un profesor care punea o intrebare in forum si nu era singura greseala. Mi se pare inadmisibil, ... (vezi toată discuția)