Forum Discuţii diverse Cultură generală Gramatica
Discuție deschisă în Cultură generală

Gramatica

va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema de gramatica a lb romane, n-as vrea sa fac greseli majore:
1. registru de evidenta a calitatii sau registru de evidenta al calitatii?
2. sisteme de management al calitatii sau sisteme de management ale calitatii?
Evidenta a calitatii, sisteme de management al calitatii
ContSters214341, utilizator
merci, dar ai putea sa-mi dai explicatia gramaticala de rigoare?
Articolul posesiv care preceda un substantiv sau un pronume cu functia de atribut se acorda în gen si numar cu substantivul determinat, nu cu substantivul sau pronumele la genitiv.
:">