avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... profesor cu studii superioare de lunga durata sau de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

profesor cu studii superioare de lunga durata sau de scurta durata?

Am terminat Colegiul de Institutori-limba franceza, in 2004, iar acum in 2011 am absolvit Pedagogia invat. primar si prescolar, cu studii de licenta, si doresc sa aflu daca voi fi incadrata ca profesor cu studii superioare de lunga durata sau prof. cu studii superioare de scurta durata?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 19:52, 1 Octombrie 2011
Daca aveti doar licenta inseamna ca aveti studii universitare de scurta durata. Studiile de lunga durata sunt cele cu masterul.
De cand noutatea asta ca licenta =SSD?? Conform noii organizari a studiilor universitare (legea 288/2005), exista:
- studii universitare de licenta
- studii universitare de masterat
- studii universitare de doctorat.
SSD-ul nu mai exista, fiind desfiintat chiar prin aceasta lege. Conform legii 284/2010, absolventii ciclului I si/sau II Bologna sunt salariazati la nivel de studii superioare de lunga durata.
Avand in vedere "bulibasala" din invatamant, nu ma surprinde raspunsurile primite.

Din punctul meu de vedere reincadrarea dvs. este pe postul de profesor pentru invatamantul primar/b].

Fiind licentiata si absolvita de Pedagogia invat. primar si prescolar inseama inseamna ca cei trei ani absolviti va da dreptul la salarizarea prevazuta de art. 16 din ANEXA Nr. II
F AMILIA OCUP AŢIONALÃ DE FUNCŢII BUGET ARE ,,ÎNVÃŢÃMÂNT a Legii-cadru 284/2010, citez:


Salarizarea cadrelor didactice încadrate ca profesor pentru învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar se face la nivelul încadrării pentru un
profesor cu studii superioare din învăţământul preuniversitar
.

P.S. Va rog un mesaj privat in care sa imi spuneti cum v-au incadrat cei din reteaua scolara unde functionati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Încadrarea conform prevederilor art.4 (d) ºi art. ii din legea nr.387/2009 ionela adriana ionela adriana Sunt cadru didactic, educatoare-educator la o şcoală specială, iar momentan sunt încadrată institutor I. Sunt absolventă a Colegiului Universitar, ... (vezi toată discuția)
Incadrare ca profesor in invatamantul prescolar instil instil Buna ziua , va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de incadrarea ca profesor in invatamantul prescolar. Precizez ca am obtinut in anul 2002 diploma de ... (vezi toată discuția)
Studii superioare de scurta durata flori9 flori9 Ce inseamna studii superioare de scurta durata? Care este diferenta dintre acestea si cele de lunga durata? Care sunt criteriile dupa care putem incadra un ... (vezi toată discuția)