Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... profesor cu studii superioare de lunga durata sau de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

profesor cu studii superioare de lunga durata sau de scurta durata?

Am terminat Colegiul de Institutori-limba franceza, in 2004, iar acum in 2011 am absolvit Pedagogia invat. primar si prescolar, cu studii de licenta, si doresc sa aflu daca voi fi incadrata ca profesor cu studii superioare de lunga durata sau prof. cu studii superioare de scurta durata?
va multumesc!
Daca aveti doar licenta inseamna ca aveti studii universitare de scurta durata. Studiile de lunga durata sunt cele cu masterul.
De cand noutatea asta ca licenta =SSD?? Conform noii organizari a studiilor universitare (legea 288/2005), exista:
- studii universitare de licenta
- studii universitare de masterat
- studii universitare de doctorat.
SSD-ul nu mai exista, fiind desfiintat chiar prin aceasta lege. Conform legii 284/2010, absolventii ciclului I si/sau II Bologna sunt salariazati la nivel de studii superioare de lunga durata.
Avand in vedere "bulibasala" din invatamant, nu ma surprinde raspunsurile primite.

Din punctul meu de vedere reincadrarea dvs. este pe postul de profesor pentru invatamantul primar/b].

Fiind licentiata si absolvita de Pedagogia invat. primar si prescolar inseama inseamna ca cei trei ani absolviti va da dreptul la salarizarea prevazuta de art. 16 din ANEXA Nr. II
F AMILIA OCUP AŢIONALÃ DE FUNCŢII BUGET ARE ,,ÎNVÃŢÃMÂNT a Legii-cadru 284/2010, citez:

Salarizarea cadrelor didactice încadrate ca profesor pentru învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar se face la nivelul încadrării pentru un
profesor cu studii superioare din învăţământul preuniversitar
.

P.S. Va rog un mesaj privat in care sa imi spuneti cum v-au incadrat cei din reteaua scolara unde functionati.