avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum devin avocat stagiar?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum devin avocat stagiar?

Buna ziua tututror!!
Am absolvit facultatea de drept si vreau sa stiu cum pot fi avocat stagiar.Sunt licentiata in aceasta specializare si nu stiu care sunt pasii urmatori.
Multumesc celor care doresc sa-mi raspunda!
Cel mai recent răspuns: mary_77 , utilizator 16:58, 27 Septembrie 2011
deja înscrierile pentru examenul național s-au făcut. pentru anul viitor, asigurați-vă că aveți cunoștiință de programa de examen, și cel mai important încercați să vă găsiți doi avocați îndrumători , la acest capitol, în afară de condiția de a avea minim 8 ani profesați și de condiția de a nu mai avea alt stagiar, fiecare barou stab ilește propriile condiții cu privire la avocații care doresc să își ia stagiar. vă interesați la baroul de care aparțineți sau la baroul unde găsiți pe cineva dornic de a vă fi îndrumător. nu sunt foarte mulți dornici ptr așa ceva.
primul pas este sa obtii nota de trecere la examenul organizat de UNBR [ link extern ]
Buna ziua,
Urmatorul pas este sustinerea examenului de admitere in Barou.
Daca veti promova acest examen,veti dobandi calitatea de avocat stagiar.
:)
încercați să vă găsiți doi avocați îndrumători

Doi???
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2011
luiza2008, utilizator
multumesc tuturor care au avut bunavointa de a ma lamurii in acest sens!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrarea in profesia de avocat topolicianu topolicianu CARE SUNT PASII CARE TREBUIE URMATI PT. INTRAREA IN PROFESIA DE AVOCAT DUPA TERMINAREA FACULTATII DE DREPT?VA MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Stagiatura , conditii maestru siempreska siempreska Unde gasesc conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un avocat definitiv pentru a fi maestru? As vrea sa stiu ce cheltuieli si taxe are de platit pt a ... (vezi toată discuția)