Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ucidere din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ucidere din culpa

un bun amic de-al meu a dat pe trecere peste o persoana, el nu consumase alcool si nu avea nimic in sange. persoana a decedat. ce i se poate intampla in cel mai rau caz. va rog astept raspuns. va multumesc

Pentru a putea incerca stabilirea unei incadrari juridice din relatarile dvs , trebuie sa comunicati mai multe amanunte in legatura cu modul in care s-au petrecut lucrurile (unde era persoana , une s-a intamplat fapta , viteza aproximativa a masinii , daca conducatorul aut are antecedente penale , etc)
La prima vedere , fara a avea amanunte , pare a fi vorba despre infractiunea de ucidere din culpa , prev.de art.178 al 2 c.pen , sanctionata cu inchisoarea de la 2 ani la 7 ani.
Individualizarea pedepsei se va face de catre magistrat , dupa modul in care s-a produs , fapta , stabilirea eventualelor culpe in producerea accidentului si in functie de circumstantele personale ale conducatorului auto).
Daca conducatorul auto , nu are antecedente penale , in general se aplica o pedeapsa cu suspendarea executarii , conf.art.81 c.pen.
Daca conducatorul auto recunoaste fapta la urmarirea penala si in instanta , limitele pedepsei , vor fi scazute cu 1/3
Radu Gabrian, Mediator
Daca a dat pe ,,trecere" peste o persoana situatia poate sa fie foarte complicata pentru el.
Incercati sa va ganditi cum ar aprecia judecatorul ca o persoana traverseaza pe ,,trecere" si este ucisa de o masina.
In cel mai rau caz va ajunge in inchisoare.
Mai rau de atat nu cred ca s-ar putea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat