Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturarea de servicii catre o ambasada din Romania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturarea de servicii catre o ambasada din Romania

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea nelamurire:

Un SRL trebuie sa factureze servicii catre o Ambasada din Romania. Tara catre a carei ambasada se doreste facturarea este membra UE.
Acuma, SRL-ul nu este inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari, (si nu stiu sigur, dar cred ca) ambasada nu are personalitate juridica.

Care sunt implicatiile fiscale? Cum facturez aceste servicii?

Multumesc!
conform art. 143, alin 1, lit j) din codul fiscal, sunt scutite de tva
livrările de bunuri şi prestările de servicii în favoarea misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare, a personalului acestora, precum şi a cetăţenilor străini cu statut diplomatic sau consular în România ori într-un alt stat membru, în condiţii de reciprocitate.

va recomand sa cititi OMFP nr. 2067/2007, unde veti gasi o serie de particlaritati specifice aplicarii scutirilor si cateva formulare ce trebuiesc completate.