Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu fara plata revisal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu fara plata revisal

Daca am transmis la ITM revisal cf.HG 500 actualizat, dar nu am trecut zilele de concedii fara plata aferente lunii august, cum pot opera acum ? ca si corectie sau modificare? Sau pur si simplu le operez si le mai transmit odata? Care este termenul de transmitere a zilelor de Concediu fara plata si absente nemotivate?
Multumesc mult
Daca ati transmis si este nevoie sa completati ca urmare a unei omisiuni, faceti corectia necesara si transmiteti-o.
Revin cu o intrebare, Conform Regulamentului intern al societatii CIm se suspenda daca salariatul absenteaza 3 zile consecutive. Daca am un caz in care salariatul a absentat 7 zile dar nu consecutive (respectiv 2, 2,,1, 2) societatea nu i-a intocmit decizie de suspendare, totusi aceste zile trebuie inregistrate in Revisal ca si suspendare? Daca da efectuez 4 inregistrari de absente?
Va multumesc
Art. 51/2 din Cod stabileste ca in cazul absentelor nemotivate CIM se suspenda in conditiile stabilite prin CCM si/sau RI.
In conditiile mentionate de dvs. nu aveti temeiuri pentru operarea suspendarii.
Pentru a le avea, trebuie efectuate niste modificari in documentele in baza carora puteti opera suspendarea in aceste cazuri.