Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, As avea si eu nevoie de o parere pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, As avea si eu nevoie de o parere pentru urmatoarea ...

Buna ziua,
As avea si eu nevoie de o parere pentru urmatoarea situatie:
Un salariat absenteaza nemotivat de la locul de munca pe o perioada de 5 zile, este trecut in pontaj ca fiind absent nemotivat, dupa 3 zile de la data primei absente, se intocmeste decizia de Suspendare CIM in baza art 51 (2) si este transmisa in REVISAL. Intre timp, luam legatura cu salariatul, demaram procedura de cercetare disciplinara, iar acesta ajunge la sediul angajatorului si solicita incetarea CIM cu acordul partilor. Se accepta solicitarea, se efectueaza incetarea CIM cnf. art 55 (b) . Ulterior incetari contractului, fostul salariat preznita un Certificat Medical, pentru perioada in care a absentat. Intrebarea mea este, cum se procedeaza in aceasta situatie? Se mai poate opera in Revisal, anularea suspendarii contractuui pentru absente nemotivate (justificate ulterior cu un CM) dupa ce contractul a fost deja incetat cu acordul parilor?! Multumesc!
Da, se poate face asa ceva :
1. anulati incetarea
2. anulati suspendarea
3. inregistrati incetarea
4. generati fisierul si transmiteti la ITM