Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Credit cu ipoteca pe firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Credit cu ipoteca pe firma

Buna ziua! Am cumparat o societate comerciala care are datorii la stat! Eu nu detin suma respectiva! Intrebarea mea este: as putea sa fac un credit cu ipoteca pe firma!....adica.....banca sa mi plateasca datoria ,iar eu sa i platesc bancii in rate iar daca nu banca sa-mi ia tot? Firma are un capital social de 30000 euro! Daca se poate ce trebuie sa fac? Multumesc!
cred ca ai facut o gresala cumparand o firma cu datorii
Multumesc frumos pt raspuns! Intrebarea mea era alta!
Bineinteles ca puteti face asa ceva. Totul este sa gasiti banca care sa va sprijine.
Daca firma are datori, atunci acoperirea lor se va face in limita capitalului social.
Cel mai simplu ar fi plata datoriilor din capitalul social si diminuarea capitalului social pana la valoarea admisa de lege.