Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit cu ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit cu ipoteca

Buna seara!
Socrul meu a facut un credit pe o perioada de 24 de ani. La acest credit de 30000 euro a ipotecat apartamentul.
Au trecut 4 ani de cand a facut creditul. In momentul contractarii lucra ca functionar public si avea salariul aproximativ 3.000 de lei/ luna. Intre timp a iesit la pensie printr-o ordonanta de urgenta si are o rata de 1500 lei/ luna dar venitul (pensia) este de 1600 lei. Nu mai poate sa plateasca. Intrebarea este: daca nu mai plateste ce se intampla? Banca poate sa ai mai ia ceva in afara de apartamentul ipotecat? De exemplu masina care este proprietate personala sau din venit (pensie)?
Astept raspuns si sfaturi din partea dvs....daca se mai poate face ceva in cazul asta....
Va multumesc!
in cazul unei executari silite, daca suma obtinuta prin vanzarea la licitatie acopera creditul, nu se va ajunge la executarea altor bunuri.
pana sa se ajunga la o executare silita, in cazul in care nu mai poate plati ratele, poate se gandeste sa vanda de bunavoie apartamentul si sa achite creditul