Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general date de identificare ale unei persoane inchise in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

date de identificare ale unei persoane inchise in penitenciar

Stimati colegi,

am o situatie mai deosebita, a venit la sediul redactiei ziarului la care lucrez un reprezentant al penitenciaruluiX sa faca abonamente de presa pentru detinuti, la intocmirea facturii nu a vrut sa-mi dea alte date de identificare ale persoanei decat numele si prenumele.....

as vrea sa va rog sa ma ajutati cu legislatie referitoare la acest aspect sau opinii

multumesc anticipat
Buna dimineata,

Inscrierea CNP-ului pe factura nu este obligatorie. Conform art. 155 lit. 5 al. f din Codul Fiscal:
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală ale beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă.

Iar in cazul de fata discutam despre emiterea de facturi catre persoane fizice, care nu sunt impozabile din punct de vedere fiscal.