Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CNP pe factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CNP pe factura

Buna ziua
Intrebare:
Pe o factura de servicii in rubrica de Cumparatori (pers. fiz.) apare pe langa adresa si cod numeric personal, este legal?

Multumesc
Buna ziua!
Codul fiscal, la pct 19, lit. f) din art 155, mentioneaza ca "Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii":
"[...] f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală al beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă ori o persoană juridică neimpozabilă;"

Prin urmare, mentionarea CNP-ului nu este obligatorie. Si este firesc, din punctul meu de vedere, ca legiutorul sa fi apreciat numele si domiciliul beneficiarului ca elemente suficiente de identificare .
Asta nu inseamna ca nu poate fi solicitat, ci doar ca nu exista o obligatie legala in acest sens.
Daca insa este solicitat, operatorul va trebui sa respecte dispozitiile legale aplicabile unei astfel de prelucrari de date cu caracter personal (a se vedea in acest sens DECIZIA ANSPDCP nr. 132 din 20 decembrie 2011 privind condiţiile prelucrării codului numeric personal şi a altor date cu caracter personal având o funcţie de identificare de aplicabilitate generală).

Spor si voie buna!
MULTUMESC.
O zi placuta va doresc!