avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cat timp ar trebui sa vina sentinta judecatoreasca?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cat timp ar trebui sa vina sentinta judecatoreasca?

Buna ziua am castiga un proces pentru o proprietate intelectuala pe data de 9 Iunie 2011 la judecatoria Bucuresti, procesul nu sa terminat definitiv si irevocabil.In cat timp ar trebui sa ajunga sentinta judecatoreasca acasa deoarece nu a ajuns nici pana in ziua de azi..
Va multumesc si astept raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:04, 1 Octombrie 2011
Legal, hotararea trebuia sa fie redactata in 3 saptamani.
Din pacate, prea putine instante respecta acest termen.
Interesati-va la arhiva instantei unde v-ati judecat daca hotararea este redactata.
Puteti face si cerere pentru urgentarea redactarii.
Ok va multumesc o zii buna in continuare!
Alimanescu George a scris:

Legal, hotararea trebuia sa fie redactata in 3 saptamani.
....


Unde este precizat acest termen pentru redactarea hotararii ? ... Art. 264 C.proc.civ. dispune ca : Motivarea hotărârii se va face în termen de cel mult 30 de zile de la pronunţare.


Greseala mea.
M-am bazat pe memorie si se pare ca am fost inselat :) :hammer:

Iti multumesc ca m-ai corectat :vishenka:
Ultima modificare: Vineri, 30 Septembrie 2011
ContSters103772, utilizator
Da.. asta este problema ca au trecut mai mult de 30 zile.. si avocata care s-a ocupat de caz nu imi da prea multe detalii .. mai am o intrebare daca as face o cerere de urgentare a sentintei o pot primii mai repede?

Alte discuții în legătură

In cat timp se comunica o hotarare civila? tentea tentea Am avut un proces cu statul referitor la taxa auto. procesul a fost in data de 23 04 2013, insa nu am primit in scris hotararea/ sentinta? mentionez ca a ... (vezi toată discuția)
Temei legal cerere de urgentare a redactarii sentintei bgdb bgdb Buna ziua, Am si eu o problema care ma macina. Astept de mult timp redactarea unei sentinte si ma gandeam sa fac o cerere de urgentare a redactarii, dar nu ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca divort deborahramon deborahramon buna ziua ma intereseaza daca instanta ieri a pronuntat ca sunt divortata in cat timp se redacteaza sentinta si daca pot face ceva pt a o urgenta [editat ... (vezi toată discuția)