Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale student asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

student asociat unic

Ce facilitati au studentii care doresc sa infiinteze o societate comerciala? Si cum se acorda acestea?

Va multumesc

Facilitatile privesc cheltuielile de infiintare ( stiu ceva de 100 lei per total cheltuieli de infiintare).

Actul constitutiv se face de catre ORC pe baza adeverintei de la facultate.

Se acorda facilitati fiscale.

Se acorda pe baza adeverinta tip data de facultate (de la Universitatea pe care o urmeaza) ca este student .

Conditii minimale :
1. Sub 30 de ani
2. Minim an 2 cu specificare tipul de curs (zi sau seral )
3. Urmeaza o facultate acreditata ( Nr acreditare )
4. Fara datorii fata de universitate
5. Nu a mai beneficiat de facilitatile din

HG 166 din 2003

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Exista ceva facilitati, dar pentru mai multa siguranta trebuie sa te interesezi direct la Registru.
Sunt scutiti de toate taxele mai putin de cele de timbru.