avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale student asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

student asociat unic

Ce facilitati au studentii care doresc sa infiinteze o societate comerciala? Si cum se acorda acestea?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 15:45, 10 Septembrie 2008

Facilitatile privesc cheltuielile de infiintare ( stiu ceva de 100 lei per total cheltuieli de infiintare).

Actul constitutiv se face de catre ORC pe baza adeverintei de la facultate.

Se acorda facilitati fiscale.

Se acorda pe baza adeverinta tip data de facultate (de la Universitatea pe care o urmeaza) ca este student .

Conditii minimale :
1. Sub 30 de ani
2. Minim an 2 cu specificare tipul de curs (zi sau seral )
3. Urmeaza o facultate acreditata ( Nr acreditare )
4. Fara datorii fata de universitate
5. Nu a mai beneficiat de facilitatile din

HG 166 din 2003

Ultima modificare: Miercuri, 10 Septembrie 2008
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Exista ceva facilitati, dar pentru mai multa siguranta trebuie sa te interesezi direct la Registru.
Sunt scutiti de toate taxele mai putin de cele de timbru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere familiala pentru studenti cielodellasera cielodellasera Buna ziua! As vrea, daca se poate, sa ma informati in legatura cu procedurile de infiintare a unei intreprinderi familiale de catre studenti. Eu si ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma student ademar ademar Conform HG 166/2003 un student poate beneficia de scutiri de taxe la infiintare daca: -urmeaza cursuri la o institutie acreditata-clar - are sub 30 ani ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma - sunt student cataworship cataworship Sal vreau sa stiu si eu de ce sunt scutit pentru a infiinta o firma S.R.L , daca sunt student . Cat m-ar costa ? (vezi toată discuția)