Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediului medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediului medical

In situatia unui concediu medical pe o perioada indelungata (4 luni) cu un cod de indemnizatie (12) care prevede plata 100%, platitorul este angajatorul sau CASS?
Valoarea indemnizatiei este influentata de salariile anterioare sau depinde numai de salariul negociat in contractul individual de munca?
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 7. - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical.

Art. 10.
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Art. 12. - Indemnizaţia pentru incapacitate temporarã de muncã se suportã dupã cum urmeazã:

A. de cãtre angajator, din prima zi pânã în a 5-a zi de incapacitate temporarã de muncã;

B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate, începând cu:
a) ziua urmãtoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi pânã la data încetãrii incapacitãţii temporare de muncã a asiguratului sau a pensionãrii acestuia;
2. - Deci angajatorul va suporta numai primele 5 zile din primul certificat medical.
- Daca celelalte certificate medicale sunt in continuare atunci indemnizatia este suportata de Casa de Asigurari de Sanatate.

Utilizatorul vorbeste despre un cm cod 12-tuberculoza,nu este necesar in acest caz pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) de stagiul minim de cotizare de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical.

ContSters136493, utilizator