Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drepturi recidivisti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drepturi recidivisti

Buna ziua! Daca de exemplu,o persoana a fost eliberata conditionat executand dintr-o pedeapsa de 6 ani circa 3 ani din ea si apoi recidiveaza , este condamnata si inchisa mai are dreptul sa munceasca pt a avea zile castig? Daca la a doua fapta a primit o condamnare de 8 ani i se va face deducerea din ce a executat in primul mandat adica 3 ani? Poate sa ramana cu 5 ani in final sau cum se face deducerea aceasta?
pedeapsa de 8 ani se contopeste cu restul de pedeapsa neexecutat urmand sa execute pedeapsa cea mai grea, adica cea de 8 ani , la care se poate adauga un spor.
Si deducerea ce presupune? Nu i se mai scade din ce a executat ?
A deduce din ceva inseamna a scadea.
In conditiile legii nr.175/2006 detinutul condamnat poate munci ,indiferent de faptul ca este recidivist sau nu.
El in mod legal , poate executa 2/3 din pedeapsa , dar dat fiind faptul ca este recidivist , in functie si de comportarea sa in detentie , liberarea conditionata ii poate fi amanata , fie de comisie , fie de instanta , acordandu-i-se un alt termen de reiterare(de amanare) a cererii de liberare conditionata.