Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributia de sanatate profesii libere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributia de sanatate profesii libere

Sunt 2 legi care reglementeaza acest lucru:

1. legea95/2006 Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
b. veniturilor impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar

2. Normele de aplicare ale OUG 58/2010 art. 6 alin (3) Baza lunară de calcul a contribuţiei pentru asigurările sociale de sănătate prevăzută la art. III alin. (3) din ordonanţa de urgenţă, o constituie cuantumul net al veniturilor de natură profesională realizate lunar, determinat ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile deductibile aferente realizării venitului, care este limitat la echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie şi nu poate fi mai mic decât un salariu de bază minim brut pe ţară dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează
contribuţia.
Cu mentiunea ca veniturile de natura profesionala includ veniturile din profesii libere ( din ce am inteles eu din legi)

Evident a doua lege este mai favorabila, dar care o aplicam???
art. III din OUG nr. 58/2010 a fost modificat prin OUG nr. 82/2010.
1. veniturile din profesii libere nu constituie venituri de natura profesioanala.
2. contributiile obligatorii la care face referire ordonanta sunt contributia individuala de asigurari sociale si contributia de somaj, contributia individuala la sanatate platindu-se in conformitate cu prevederile L95/2006
Faptul ca veniturile din profesii libere nu constituie venituri de natura profesionala reiese din OUG 58 sau OUG 82? Daca va rog imi spuneti care este articolul?
Art. II din OUG nr. 82/2010, aprobata cu modificari prin Legea nr. 94/2011:

Articolul III din Ordonanta de urgenta a Guvernulu nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 431 din 28 iunie 2010, se modifica si va avea urmatorul cuprins:

Art. III
(1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) În sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor pentru somaj, prin venituri de natura profesionala, altele decat cele de natura salariala, in sensul prezentei ordonante de urgenta, se intelege acele venituri realizate din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, si/sau venituri rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului civil, precum si contractele civile si cele de colaborare incheiate in temeiul prevederilor art. 38 alin. (6) din Legea nr. 96/2006 privind Statutul deputatilor si al senatorilor, republicata, cu modificarile ulterioare, respectiv art. 18 din Legea nr. 53/1991 privind indemnizatiile si celelalte drepturi ale senatorilor si deputatilor, precum si salarizarea personalului din aparatul Parlamentului Romaniei, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Asupra acestor venituri se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale si asigurari pentru somaj.
Pentru profesii libere aceasta declaratie privind contributia de sanatate se face doar la Casa de Sanatate la care este arondat contribuabilul, nu trebuie si la Finante declarat?

Am auzit de la cineva, dar nu stiu cat e de corect, ca exista ceva proiect sau hotarare care prevede anularea penalitatilor de intarziere pentru contributiile datorate la sanatate, se aplica si in acest caz?
1. declaratia se face doar la casa de sanatate.
2. da, exista OG nr. 30/2011

Art. XI
(1) Pentru obligatiile fiscale restante la 31 august 2011, penalitatile de intarziere se anuleaza sau se reduc, astfel:

a) penalitatile de intarziere se anuleaza daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora se sting prin plata voluntara sau compensare pana la 31 decembrie 2011;

b) penalitatile de intarziere se reduc cu 50% daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora se sting prin plata voluntara sau compensare pana la 30 iunie 2012.

(2) Pentru dobanzile datorate pana la data stingerii si stabilite prin decizii comunicate dupa aceasta data, conditia se considera indeplinita daca dobanzile se sting pana la termenul de plata prevazut la art. 111 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

(3) În cazul prevazut la alin. (1), se desfiinteaza, total sau partial, chiar daca impotriva acestora s-au exercitat ori nu cai de atac, actele administrative fiscale sau titlurile executorii prin care s-au stabilit creante fiscale accesorii aferente creantelor fiscale principale, stinse potrivit alin. (1).

(4) Prevederile alin. (1)–(3) se aplica in mod corespunzator si pentru o cota de 50% din majorarile de intarziere, reprezentand componenta de penalitate a acestora, aferente obligatiilor fiscale stinse prin plata sau compensare.