Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie de furt

buna seara,
nici nu stiu cum sa incep sa va povestesc prin ce trec asa de penibil ma simt .....povestea incepe in urma cu cativa ani , mai exact in 2007in viena, eu si sotul meu lucram la o firma de curatenie , si printre altele aveam dimineata cate un bar , eu il aveam pe cel din districtul 9 iar sotul meu pe cel din 5, si intr-o dimineata in luna august 2007 pe cand sotul meu era la bar dintr-o data a aparut proprietarul barului si cu 2 politisti , cica control , pt faptul ca din bar au disparut anumite lucruri . Normal sotul meu neavand nimic de ascuns i-a invitat pe politisti sa se uite unde vor ei chiar si in masina , politisti au refuzat , defapt au zis ca nu e cazul si i-au cerut doar un act de identitate sotului meu , presupun ca i-au notat datele personale intre timp sotul meu si-a terminat treaba i-a intrebat pe potitisti daca poate sa plece , au zis ca da si cu astea sotul meu a plecat mai departe la munca ........dupa o luna a trebuit sa revenim in tara din alte motive , dar cat timp am mai stat in viena am lucrat mai departe in firma deci implicit si in barul respectiv , fara sa ne spuna cineva ceva
cam prin octombrie sau noiembrie am primit o scrisoare de la politie legat de acest caz , mama mea care e stabilita in viena a sunat la politie si le-a explicat ca sotul meu e Romania si daca au nelamuriri sa ia legatura direct cu el sau sa-i intrebe pe politistii prezenti in acea dimineata pt ca sotul meu nu a furat nimic .....si de atunci nu am mai primit nimic....
din august 2009 suntem din nou in viena si ieri am primit prin posta o scrisoare de la tribuna cum ca in data de 7noiembrie sotul meu trebuie sa se prezinte la proces fiind acuzat ca a furat 12kg cafea 60 doze energizant si nu mai stiu ce alte bunuri care daca am tradus eu corect , alte bunuri a caror valoare va fi stabilita ...........
Doamne , am ramas fara cuvinte cand am citit ............parca mi-a dat cineva in cap.......nici acum nu-mi vine sa cred ca trebuie sa trecem prin asa ceva .........nici nu stiu cum sa dovedesc ca nu e adevarat ce scrie in hartia aia...........
va rog sa ma sfatuiti cum am putea sa dovedim ca sotul meu nu e vinovat
Situatia este aiurea.Mai ales daca este nevinovat.Insa probabil ca exista ceva probe.
Ar trebui sa cautati sa va interesati de dosar.
Incercati sa luati contact cu avocatul din oficiu.Este platit suficient cat sa vorbeasca cu dvs. la telefon.
Asa macar veti afla despre ce este vorba.

Sunt si putin mirat intrucat este un furt care prea a generat deranj...prea mare deranj...
Sa nu fie vorba de mai mult de atat.
Despre ce valoare este vorba in euro?
sunt sigura ca nu au dovezi , imi cunosc sotul bine , din ce zic ei 15kg cafea 250euro, 60 doze energizant 60 euro , si legat de dovezi din cate stiu eu daca aveau ceva concret l-ar fi arestat pe loc sau macar sa-l duca la sectie la declaratii , nu?
Este si mai ciudat...

Incercati sa luati legatura cu avocatul din oficiu sa va spuna ce probe sunt la dosar.
Aveti acest drept.
Din cate stiu eu austriecii sunt foarte corecti.
Cand spun asta nu ma refer doar la avocat,ci si la instanta,etc...
mai au si ei uscaturi ca si otice padure , si numai cand te lovesti zilnic de ei iti dai seama ca nu sunt chiar asa corecti cum lasa ei sa creada lumea , de la o simpla amenda de parcare a inceput domnul potitist ca ridice vocea la mine ca cica vin din romania si le iau locurile de munca si precis imi aduc si toata familia , dar eram fara drept de munca asa ca mi-am muscat limba si am tacut , si intradevar povestea asta a fost in 2007 , poate de atunci si-au mai schimbat sentimentele fata de romani , ma indoiesc , dar sper ..........multumesc pt sfat , ieri am sunat la tribunal sa vad cu cine pot sa vorbesc si nu am gasit pe nimeni , luni dimineata ma prezint la ei sper sa reusesc sa vorbesc cu cineva ........inca odata va mulltumesc
Puteti adresa si o cerere scrisa pentru a va comunica cum se numeste avocatul din oficiu si sa va dea si numarul de telefon daca il au.
Puteti incerca prin fax sa trimiteti cererea.

Daca sunteti acolo depuneti cererea in scris si sa va puna o stampila de primire.

Mai aveti si dreptul de a consulta personal dosarul dar e posibil sa nu va pricepeti...
De aceea ar trebui vorbit cu avocatul...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat