avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... A luat amenda pentru ca nu a avut talonul si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

A luat amenda pentru ca nu a avut talonul si asigurarea la el

Buna ziua.
Un angajat nou al firmei conducea masina firmei pe la 5 dimineata. Cand l-a oprit politia acesta nu stia ca talonul si asigurarea sunt in masina si astfel a luat amenda pentru ca nu le are.

Intrebarea este daca exista o actiune in justitie pentru aceasta situatie astfel incat amenda sa se anuleze.
Cel mai recent răspuns: Vasile Butucaru Vasile , Mediator 11:50, 2 Octombrie 2011
Orice PV poate fi contestat, doar ca in speta dvs. nu veti avea castig de cauza. A primit amenda meritat.
Buna ziua

Formulati contestatie la procesul verbal de constatare a contraventie si veti avea castig de cauza.
Puteti proba ca la data amenadarii posedati asigurare obligatorie de raspundere civila, prin simplul fapt al existentei contractului de asigurare si desigur avand in vedere valabilitatea acestuia.

Cu toata stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat pe nedrept MihaiM23 MihaiM23 Buna ziua. Am și eu o problema. Lucrez la o firma de panificație, ca șofer distribuitor. Acum câteva zile m-a oprit poliția cu un reprezentant RAR care a ... (vezi toată discuția)
Recuperarea permisului de conducere Raulll Raulll circuland pe un drum national, am fost oprit in trafic de catre R.A.R , care fara aparatura omologata, doar cu un simplu cric imi verifica masita!:, sistemul ... (vezi toată discuția)
Abuz din partea unor politisti! TheOne2012 TheOne2012 Buna seara, [b]Pe scurt[/b]. Am fost oprit in trafic si am primit o amenda pentru nefolosirea luminilor de intalnire pe timp de zi plus inca o amenda ... (vezi toată discuția)