Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... A luat amenda pentru ca nu a avut talonul si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

A luat amenda pentru ca nu a avut talonul si asigurarea la el

Buna ziua.
Un angajat nou al firmei conducea masina firmei pe la 5 dimineata. Cand l-a oprit politia acesta nu stia ca talonul si asigurarea sunt in masina si astfel a luat amenda pentru ca nu le are.

Intrebarea este daca exista o actiune in justitie pentru aceasta situatie astfel incat amenda sa se anuleze.
Orice PV poate fi contestat, doar ca in speta dvs. nu veti avea castig de cauza. A primit amenda meritat.
Buna ziua

Formulati contestatie la procesul verbal de constatare a contraventie si veti avea castig de cauza.
Puteti proba ca la data amenadarii posedati asigurare obligatorie de raspundere civila, prin simplul fapt al existentei contractului de asigurare si desigur avand in vedere valabilitatea acestuia.

Cu toata stima