Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 390 sau doar decontul 300?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 390 sau doar decontul 300?

O persoana juridica, platitoare de TVA, din Romania, cumpara din Spania de la o alta persoana juridica platitoare de TVA, un frigider de masina, la care achita valoarea lui, inclusiv TVA 18% (TVA-ul intentioneaza sa-l recupereze). Cum trebuie declarata aceasta achizitie? In ce declaratie/declaratii?
Multumesc mult!
Trebuie sa fiti inscrisa in ROI. Persoanele care nu figureaza in Registrul Operatorilor Intracomunitari nu au un cod valabil de TVA pentru operatiuni intracomunitare, chiar daca acestea sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 si 153 indice 1 din CF. incepand cu data de 1 august 2010, pentru realizarea schimbului de informatii in domeniul taxei pe valoarea adaugata cu statele membre ale Uniunii Europene, sunt utilizate informatiile din Registrul Operatorilor Intracomunitari.

Daca sunteti inscrisa in ROI, depuneti si declaratia 390,dar si 300.

Persoana juridica este inscrisa in ROI. Eu ma gandeam sa prind aceasta achizitie doar in decont 300, rand 24 = contravaloarea achizitiilor de bunuri si servicii din alte state membre pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata in Romania. Unde trebuie sa trec in declaratia 390 aceasta achizitie? Multumesc mult pt raspuns!
daca firma din romania este inscrisa in roi, atunci de ce furnizorul a emis factura cu tva?
(banuiesc ca livrarea a avut loc in spania si nu s-a putut face dovada faptului ca bunul va parasi teritoriul spaniei)

in acest caz nu avem de-a face cu o achizitie intracomunitara de bunuri si nu se va declara in 390.
e ok rd. 24 in decontul de tva.