Forum Discuţii juridice Executare silită Adjudecatar - probleme cu evacuarea
Discuție deschisă în Executare silită

Adjudecatar - probleme cu evacuarea

Sunt in situatia in care, debitorul desi a fost somat de executor sa paraseasca imobilul pe care l-am adjudecat, ajungand la adresa am gasit in imobil alte persoane, diferite de debitor. Acestea s-au legitimat si ne-a comunicat ca nu vor parasi imobilul deoarece somatia il vizeaza pe debitor. Ce trebuie sa fac in situatia aceasta?
Solutia este extrem de simpla. Cerere de executare silita in evacuare, impotriva oricaror persoane care se afla in imobil. Executorul obtine incuviintarea executarii silite de evacuare impotriva oricaror persoane ce se afla in imobil si pune in executare cererea dvs.
Considerati ca, daca executorul judecatoresc apela la forta publica, putea face evacuarea (fara sa obtine o incuviintare in baza cererii de evacuare) chiar si impotriva..oricui se afla in imobilul adjudecat?
Irina S., utilizator
In practica, s-a retinut ca nu constituie infractiunea de tulburare de posesie, ocuparea fara drept a unui bun apartinand altuia daca acesta din urma nu a exercitat o posesie efectiva asupra bunului.
Prin urmare, tot pe calea dreptului comun veti reusi evacuarea acestor persoane. Desigur, puteti apela si la sprijinul organelor de politie.
Este evident ca nu poate fi vorba de tulburare de posesie, atunci cand nu ai posesia. Logica elementara.

Executorul judecatoresc nu putea face evacuarea decat impotriva proprietarilor imobilului, avand ca si titlu executoriu actul de adjudecare. Impotriva altor persoane trebuie sa ceara incuviintarea instantei. Pentru a evita un meci interminabil de ping-pong v-am dat solutia de mai sus.
Cu placere,
Multumesc.