Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Buna ziua

Am divortat si mai am inca timp sa fac recurs. Fetita a fost data in custodia mamei fara ca eu sa am vre-un drept doar obligatia platii pensiei alimentare.
Cum sa cer si eu jumatate din timpul fetitei mele? Am si eu dreptul ca tata sa o vad si sa o educ. Ce zice noul cod civil legat de custodia comuna? Cum o pot obtine si ce trebuie sa cer instantei pentru a o obtine? Ce se intampla in cazul in care custodia e comuna cu pensia alimentara?

Multumesc frumos
Mihai
Va rog sa urmariti aceasta discutia asupra custodia comuna in acest foro: www.avocatnet.ro/content/for...
ce in realitate este asupra autoritatea parinteasca comuna. Pana ce nu se aprobeaza noul cod de procedura civila, mai este obligator pentru judecatori sa stabileasca incredintarea minorului pe unul dintre parinti, aplicand cod famiiei ce nu este abrogat de drept. Asta nu inseamna ce aplicand noul cod civil sa va folositi de noua reglamentarea pentru a sa cer ce efectele a divortului sa fie acelas ce noul cod civil prevede, in situatia ce efectele divortului vor fi aplicabile dupa intrarea in vigoare noului cod civil, adica deja din 1 octombrie. La recurs poate ce doar un avocat sa va rezolv acest problema si sa reuseasca o mai buna actitudine despre exercitiu comun a autoritatea parinteasca, reguland modul de a-l exercita .
O zi buna!.