Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand se transfera dr de proprietate conform noului Cod ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand se transfera dr de proprietate conform noului Cod Civil?

Care este momentul la care se transfera dr de proprietate, conform noului Cod Civil?
Ma ajutati si cu nr art?
Multumesc
Cu exceptia cazurilor anume prevazute de lege, dreptul de proprietate asupra bunurilor imobile se dobandeste prin inscriere in cartea funciara (art.557 alin.4 Noul Cod Civil).
Inscrierea in cartea funciara se efectueaza in baza inscrisului autentic notarial, hotararii judecatoresti definitive, certificatului de mostenitor sau actului administrativ (art.888 Noul Cod Civivl).
ContSters103772, utilizator
Si dr de proprietate asupra bunurilor mobile?
In vechiul cod era la data semnarii contractului, daca nu se prevede o alta data in contract.
Din dispozitiile art.557 NCC se intelege ca dreptul de proprietate asupra bunurilor mobile se dobandeste de la data incheierii actului translativ de proprietate, deschiderii succesiunii, etc.
...totusi efectul constitutiv de drepturi al inscrierii in cf nu se aplica decat de la data finalizarii lucrarilor de cadastru fapt care amana sine die acest efect...deci in continuare inscrierea in cf are doar efect de opozabilitate fata de terti si proprietatea dreptului imobil se transmite de la data incheierii contractului in forma autentica,contractul avand efect translativ de drepturi si nu doar generator de obligatii...