avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dovada proprietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dovada proprietatii

va rog mult sa-mi spuneti daca TP face dovada proprietatii?sunt intr-un proces in care se incearca contrariu...chiar judecatoarea m-a intrebat daca am CF pe un teren de pe TP...culmea e ca numai pe acest teren nu am CF
Cel mai recent răspuns: dienusa , utilizator 18:47, 13 Mai 2012
Codul Civil:

Art. 557. -
(1) Dreptul de proprietate se poate dobândi, în condițiile legii, prin convenție, moștenire legală sau testamentară, accesiune, uzucapiune, ca efect al posesiei de bună-credință în cazul bunurilor mobile și al fructelor, prin ocupațiune, tradițiune, precum și prin hotărâre judecătorească, atunci când ea este translativă de proprietate prin ea însăși
(2) În cazurile prevăzute de lege, proprietatea se poate dobândi prin efectul unui act administrativ
(3) Prin lege se pot reglementa și alte moduri de dobândire a dreptului de proprietate
(4) Cu excepția cazurilor anume prevăzute de lege, în cazul bunurilor imobile dreptul de proprietate se dobândește prin înscriere în cartea funciară, cu respectarea dispozițiilor prevăzute la art. 888.

Art. 887. -
(1) Drepturile reale se dobândesc fără înscriere în cartea funciară când provin din moștenire, accesiune naturală, vânzare silită, expropriere pentru cauză de utilitate publică, precum și în alte cazuri expres prevăzute de lege
(2) Cu toate acestea, în cazul vânzării silite, dacă urmărirea imobilului nu a fost în prealabil notată în cartea funciară, drepturile reale astfel dobândite nu vor putea fi opuse terților dobânditori de bună-credință
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1), titularul drepturilor astfel dobândite nu va putea însă dispune de ele prin cartea funciară decât după ce s-a făcut înscrierea. Condiții de înscriere

Art. 888. - Înscrierea în cartea funciară se efectuează în baza înscrisului autentic notarial, a hotărârii judecătorești rămase definitivă, a certificatului de moștenitor sau în baza unui alt act emis de autoritățile administrative, în cazurile în care legea prevede aceasta.
Ultima modificare: Duminică, 13 Mai 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
multumesc mult,am sa incerc pe scurt sa dau mai multe detalii...am un TP pe tata si cumnata lui(fratele era decedat cand s-a dat titlu)in prezent sunt decedati ambii...nu a fost facut partaj pe TP..in urma cu ceva vreme cumnata lui tata a vandut un teren de pe TP in suprafata intreaga,deci si partea lui tata...cumparatorul vrea sa intabuleze acel teren ,dar are numai chitanta de mana din partea ei in care ea se declara proprietara pe toata suprafata... cumparatorul acum incearca sa obtina tot terenul invocand faptul ca pe acest teren nu avem CF....desi TP este perfect valabil -a fost supus judecatii si acolo s-a demonstrat acest lucru...inca am descoperit ca nu s-au dat toate terenurile pt care tata a facut cererea in 1991...e o poveste lunga...acest proces e de 4 ani,intre timp-2 ani a fost procesu cu TP(voia sa-l radieze pe tata de pe TP)am castigat in recurs...nu inteleg nici eu ce mai incearca,desi toate sunt clare...am sa incerc sa caut CF,dar acest teren cred ca provine din improprietariri si nu cred ca am sa gasesc cf...
Am uitat sa spun ca am certificat de mostenitor pe TP facut la notar,mai are acea persoana sanse sa-si intabuleze tot terenul?
Ultima modificare: Duminică, 13 Mai 2012
dienusa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea în cazul singurului moștenitor stellyan stellyan Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, daca exista un singur mostenitor, mai este nevoie de succesiune, dupa decesul parintilor? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Contract de vanzare- cumparare Hamarsold123 Hamarsold123 Daca eu am obtinut un imobil , si 1/2 l-am obtinut prin mostenire de unchiul meu, 3/8 prin mostenire de la tatal meu, si mama mea mi-a dat 1/8 din imobil ( ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am un cvc in care se mentioneaza si suprafata din ... ramona_popov ramona_popov Buna ziua! Am un CVC in care se mentioneaza si suprafata din acte (mai mica) si suprafata masurata (mai mare , dar cu sub 5 %). Cartea funciara a fost ... (vezi toată discuția)