Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor

buna unchiul meu are un certificat de mostenitor,dar acum vrea sa lase casa unui nepot si nu poate sa il lase pt ca acum un notar a zis ca nu are cum pentru ca nu detine el toata casa
in certificat scrie:
de pe urma defunctului panait draghici decedat ,au ramas urmatoarele bunuri:a)bunuri mobile nu sunt
b)bunuri imobile-cota de 1/2 parte indivizata din una casa cu constructii anexe si aici urmeaza vecinii
mostenitori mitrea constantin in calitate de fiu cu cota de 1/2
sunt straini de succesiune prin renuntare panait vasilica-sotie+fii 4 la numar(nu asta scrie in act eu am scris doar ce este important
ce sa inteleg eu din asta? va rog astept raspunsuri
...poate instraina doar cota parte pe care unchiul o detine din imobil respectiv cota de 1/2 asa cum ati aratat in prezentare urmand ca mai apoi pe cale de instanta , la cererea noului proprietar, sa fie sistata starea de indiviziune prin una din modalitatile prevazute de lege.
mai intai tb sa ne rugati frumos si apoi vb., intrebare- mortul care i-a lasat bunicului era si proprietar... daca da, urmati sfatul colegului meu - tesmarius
mersi mult pt raspunsuri,dar mai e ceva nu am fost atenta pe certificat scrie ca lui mitrea constantin ii revine 1/1 din partea de 1/2 ?ce inseamna asta cealalta parte a cui este daca in titlu scrie ca ceilalti copii sunt straini de succesiune prin renuntare?
Cealalta parte de 1/2 nu a intrat in masa succesorala. Acesta apartine sotiei sale. Nu cu sotia a construit acesta casa? Nu era bun comun dobandit impreuna cu sotia sa?

Asa banuiesc eu din cele ce-ati scris aici.

cristache paula a scris:

b)bunuri imobile-cota de 1/2 parte indivizata din una casa cu constructii anexe si aici urmeaza vecinii
mostenitori mitrea constantin in calitate de fiu cu cota de 1/2
sunt straini de succesiune prin renuntare panait vasilica-sotie+fii 4 la numar(nu asta scrie in act eu am scris doar ce este important

Sotia a renuntat la mostenirea dupa sot. Nu si la ceea ce ea avea deja (jumatatea ei din casa - asta se pune in discutie la decesul ei).
romascanu, moderator
cand au facut actul au mers la notar cu mama panait vasilica si au facut actul si ei erau convinsi ca toata casa impreuna cu toate cele ii raman lui mitrea constantin ,dar cand a vrut sa dea altcuiva casa nu a putut pentru ca i s-a spus ca trebuie sa faca succesiunea si dupa aceea poate sa dea casa cuiva?nu mai inteleg nimic,el nici atat mai ales ca e batran si a trait o viata el si fratii lui cu ideea ca acea casa e doar a lui