avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare locuinta de serviciu M.A.I
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare locuinta de serviciu M.A.I

Buna ziua!
In data de 01.06.2010 , mi-am reanoit contractul de inchiriere a unei locuinte de serviciu , valabil pana la data de 01.06.2013. Dorind sa cumpar locuinta de serviciu , reprezentantul Inspectoratului Judetean de Politie mi-a spus ca nu am dreptul , cu toate ca in aceea scara de bloc in anul 2007 au fost vandute 8 astfel de apartamente , ramanand numai al meu necumparat.
Actualmente sunt pensionata pe caz de boala , dar legea prevede cumpararea locuintelor de serviciu din sistemul de ordine publica si aparare nationala si de catre cadrele pensionate daca detin un contract de inchiriere in termen.
As dorii sa ma ajutati cu temeiul legal pe care trebuie sa il expun in cererea de cumparare.
Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Cumparare locuinta de serviciu apartinand m.a.i liviu2006 liviu2006 In data de 01.06.2010 , mi-am reanoit contractul de inchiriere a unei locuinte de serviciu , valabil pana la data de 01.06.2013. Dorind sa cumpar locuinta de ... (vezi toată discuția)
Locuinta de serviciu liviu2006 liviu2006 Buna ziua! Pana la data de 01.09.2010 , mi-am desfasurat activitatea ca si functionar public cu statut special(politist), data de la care am fost pensionat pe ... (vezi toată discuția)
Cumparare locuinta de serviciu mai rikihd rikihd Conform art 2 , alin. 1 din legea 562/2004 care specifica ca \'\' persoanele care sunt titulari de contract de inchiriere, detin o locuinta de serviciu in ... (vezi toată discuția)