Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... cumparare locuinta de serviciu MAI
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

cumparare locuinta de serviciu MAI

Conform art 2 , alin. 1 din legea 562/2004 care specifica ca '' persoanele care sunt titulari de contract de inchiriere, detin o locuinta de serviciu in baza unui contract valabil incheiat si indeplinesc o functie in institutia publica pot inainta o cerere pentru cumpararea locuintei de serviciu'' personal indeplinesc toate conditiile desi am inaintat o cerere nu am primit raspuns favorabil spunandu-mi-se ca nu indeplinesc conditiile. Care conditii nu inteleg. Ce pot face ?

@ rikihd
Utilizator 09:20, 7 Septembrie 2019
Daca o locuinta de serviciu a fost inchiriata in anul 2014 pana in prezent, mai poate fi cumparata in baza legii 562/2004? Legea 562/2004 se aplica doar daca s-a inchiriat locuinta de serviciu inainte de 2004?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pot cumpăra o singură locuinţă de serviciu titularul contractului de închiriere, dacă o deţine în baza unui contract valabil încheiat şi îndeplineşte o funcţie în una dintre instituţiile publice din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, precum şi pensionarii sau urmaşii titularilor contractelor de închiriere decedaţi, în situaţia în care fac dovada că ocupau locuinţa de serviciu, au achitat chiria la zi şi că nu au deţinut în proprietate o locuinţă după anul 1990.

Locuinţele de serviciu pot fi vândute titularilor de contract de închiriere.

In speta, in opinia mea, la data depunerii cererii trebuie sa fiti titular al contractului de închiriere a locuinţei de serviciu ... adica, chirias.