Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere daune...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere daune...

Buna ziua. Am o problema, in sensul ca in iunie 2009 mi s-a solutionat un dosar (fond funciar) prin care instanta a obligat Comisia Judeteana la emiterea titlului de proprietate aferent suprafetei de teren la care am facut referire, precum si la obligarea acesteia de a-mi da daune-cominatorii in valoare de 50 lei/zi pana la emiterea titlului. Desigur, ca reprezentantii comisiei nu s-au obosit sa puna in aplicare dispozitiile instantei, desi au trecut 2 ani de la pronuntarea sentintei irevocabile. Am depus imediat actele (sentinta, taxa, timbru, cerere) in vederea investirii sentintei data de instanta de recurs, insa mi-a respins-o, motivand ca intai trebuie sa introduc cerere prin care sa solicit transformarea daunelor-cominatorii in daune-interese. Va rog, sa ma indrumati cum sa procedez in cazul acesta. Cum formulez cererea, si unde o depun? Trebuie sa precizez eu valoarea pretinsa (care rezulta din transformarea daunelor) sau se pronunta tot instanta? Platesc vreo taxa de timbru/ timbru judiciar?
Si pana cand pot introduce o astfel de actiune?
Va rog, sa ma sfatuiti cum sa formulez aceasta cerere.

Multumesc!

Georgian

apelati la un executor judecatoresc sa va execute hotararea
Am apelat. Insa in ceea ce privesc daunele (transformarea lor din cominatorii in compensaorii) mi-a zis ca trebuie sa introduc actiunea in instanta. Doar judecatorul poate transforma aceste daune. Vroiam sa stiu cum sa procedez: cum formulez actiunea, taxe, timbru, la ce instanta depun cererea, termenul in care mai pot inroduce o astfel de actiune...