Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Marfa trimisa la terti - Autofacturare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Marfa trimisa la terti - Autofacturare

Buna,
O firma din Romania trimite marfa la terti (firma din Ungaria) numai pe baza de aviz. Facturarea facanduse ulterior.
Parca am citit undeva despre autofacturare in acest caz.
In cazul in care in 25 de zile nu se factureaza marfa la client, trebuie facuta autofacturare?
A mai intalnit cineva o astfel de situatie?
Va multumesc anticipat,
Melania
Autofactura se face numai pentru achizitii, in cazul in care nu se afla in posesia facturii emise de furnizor/prestator sau pentru livrari si prestarile catre sine.
Pt partenerul din Ungaria trebuie sa faceti factura cel tirziu pina in 15 luna urmatoare lunii in care ia nastere faptul generator al tva.
Daca marfurile au fost livrate in vederea testarii sau pt verificare conformitatii, a stocurilor in regim de consignatia sau a stocurilor puse la dispozitia clientilor, factura se emite in momentul in care destinatarul devine proprietarul bunurilor.
Va multumesc pentru raspuns!