Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... e raport de munca un contract de colaborare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

e raport de munca un contract de colaborare?

Am lucrat cu contract de colaborare pentru o firmă importantă de telefonie din România.Nu au dorit să-mi dea o adeverinţă pentru impozitele plătite la stat.Am solicitatt o simplă adeverinţă.Trbunalul unui judeţ unde am introdus acţiune mi-a respin cererea cu recurs în 10 zile.Aş dori să aflu unde pot face recurs şi dacă pot cere daune civile în acest caz.
Vă mulţumesc.
Nu e. Trebuie sa fie doar contract de munca pentru a se putea spune ca a fost un raport de munca. Acel contract poate a fost de prestari servicii pentru care primeati comision.
Nu este raport de munca, dar adeverinta privind sumele retinute de catre platitorul de venit, cel putin impozitul retinut la sursa, trebuie eliberata.
Spun cel putin impozit, pentru ca nu ati specificat ce fel de activitate s-a desfasurat din punct de vedere fiscal (dependenta sau independenta).
Platitorul de venit nu are acesta obligatie numai in cazul in care contractul de colaborare este incheiat cu dumneavoastra in calitate de persoana fizica autorizata ( plata serviciilor s-a facut in baza facturilor si chitantelor emise de PFA)
manolescuflorin a scris:

Am lucrat cu contract de colaborare pentru o firmă importantă de telefonie din România.Nu au dorit să-mi dea o adeverinţă pentru impozitele plătite la stat.Am solicitatt o simplă adeverinţă.Trbunalul unui judeţ unde am introdus acţiune mi-a respin cererea cu recurs în 10 zile.Aş dori să aflu unde pot face recurs şi dacă pot cere daune civile în acest caz.
Vă mulţumesc.

1. actiunea este de competenta judecatoriei si nicidecum a Tribunalului ....

2. recursul in acest caz are un termen de 15 zile de la data comunicarii hotararii primei instante ...

Activitatea era de a găsi abonaţi pentru companie.
daca prima instanta v-a respins cererea , atunci recursul se poate exercita in termen de 10 zile - desi mi se pare in neregula - si se va depune la instanta a acrei hotarare se ataca - Tribunal - sau la instanta de recurs - Curtea de Apel.