Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua!
Poti sa iei concediu fara plata imediat a doua zi dupa ce expira concediul de crestere a copilului in varsta de pana la doi ani? Dar concediu de odihna? Daca se poate si un cadru legislativ?
Va multumesc anticipat!
ContSters145448, utilizator
O clarificare...in concluzie conform ccmnn fiind in concediu de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani se poate solicita inca 1 an concediu fara plata pentru cresterea copilului..... De exemplu daca in 1 noiembrie ar trebui reluata activitatea dupa expirarea concediului de 2 ani...se poate face o cerere la angajator prin care soliciti concediu fara plata pentru una doua trei luni....pana la 1 an? Concediu fara plata in acest caz nu se considera vechime in munca? multumesc.
1. De la 01.01.2011 nu mai avem CCMN ...

2. dupa revenirea din CCC , puteti solicita angajatorului acordarea unui CFP , a carui durata se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

3. CFP nu constituie vechime in munca ...
Va multumesc mult pentru clarificari ...dar cum stiu sau unde caut contractul colectiv de munca aplicabil....
Ramona24, utilizator
Care este obiectul de activitate principal al angajatorului dvs? ....