avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Insp.de specialitate gr.II
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Insp.de specialitate gr.II

Vad pe forum, la diferite intrebari ale utilizatorilor, ca salariul maxim, prevazut in OG 10/2008, pentru Insp.spec.II este de 1016 lei, actualmente calculul ce se face fiind 1016 scazut 25% plus 15%, la care se aduga sporul de vechime.
In cazul meu s-a sustinut ca salariul meu (Insp.de spec.II)maxim este de 922, la care se fac susmentionatele adunari si scaderi procentuale. Cum este corect?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 23:24, 5 Octombrie 2011
Cine sustine asa ceva ar trebui sa aduca si ceva probe... Salariul postului contractual de inspector de specialitate este intre 620 si 1016 RON (conform OG 10/2008). - vezi aici, anexa II b www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
Pentru ce a fost sub pragul salariului minim s-a rotunjit la acesta, insa 922 RON nu a fost niciodata un maxim al postului. Este posibil sa fi fost salariu stabilit intre limite.
Sunt Insp.de spec.gr.II in cadrul unei primarii, referire s-a facut la Anexa nr.II a (admin.pub.locala), care prevede un min.de 561 si un max de 921. Acesta a fost rationamentul care a stat la baza calculului salariului meu. Conform acestei anexe am fost convins ca salariul a fost calculat corect, de unde aceasta nedumerire referitor la suma de 1016 pe care am vazut-o aici. Cum este corect?Personal nu am vazut acest min-max de care spuneti (620-1016).Va multumesc.
Daca ati fi avut rabdare sa cititi OG 10/2008 si dincolo de prima pagina, ati fi vazut ca exista Anexa II b cu sumele aferente lunii ianuarie 2008 si Anexa IIb cu 2 praguri (aprilie 2008, respectiv octombrie 2008). Sumele la care faceti dvs. referire erau prevazute pentru nivelul lunii ianuarie 2008, insa de referinta este suma prevazuta pentru octombrie 2008, respectiv 620-1016 RON. Cine ia ca referinta nivelul din ianuarie 2008 pentru stabilirea salariilor, ar trebui sa-si dea demisia din postul de RU.
OG 10/2008 prevede 3 praguri salariale: in prima parte sunt sumele aferente lunii ianuarie 2008, iar in partea a doua (cam dincolo de jumatatea documentului) sunt sumele aferente lunilor aprilie, respectiv octombrie 2008.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariu personal contractual zama cristian zama cristian Sunt Inspector de specialitate gradul II (personal contractual) intro-primarie de comuna de gr.II. Am spor de vechime de 15%. Salariul este de 681 lei net. ... (vezi toată discuția)
Promovare personal contractual lidia31 lidia31 sunt incadrata ca personal contractual intr-o primarie din noiembrie 2008, ca debutanta,fiind proaspata absolventa de facultate. Trecerea de la stadiul de ... (vezi toată discuția)
Legea salarizarii unice iuliurs iuliurs Buna ziua, Sint angajat cu contract de munca la o primarie ca inginer topograf de un an de zile.Am vechime de peste 25 de ani. In ce categorie ar trebui sa ... (vezi toată discuția)