avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuare salariu dupa intoarcerea din concediu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuare salariu dupa intoarcerea din concediu de crestere copil

La intoarcerea din CIC postul a fost desfintat, dar s-a facut o alta propunere. Postul propus este sub cel avut initial, deci si salariul de incadrare este altul. In acest caz angajatorul poate sa imi scada salariul, sau este obligat sa il mentina pe cel vechi?

Va multumesc
Daca va propune o functie noua cu un salariu nou si dvs. il acceptati atunci printr-un act aditional salariul dvs. va scadea
marif a scris:

La intoarcerea din CIC postul a fost desfintat, dar s-a facut o alta propunere. Postul propus este sub cel avut initial, deci si salariul de incadrare este altul. In acest caz angajatorul poate sa imi scada salariul, sau este obligat sa il mentina pe cel vechi?

Va multumesc




Salariul va fi cel corespunzator noii functii pe care veti fi incadrata daca acceptati propunerea.Angajatorul nu are obligatia mentinerii aceluiasi nivel salarial,cu atat mai mult cu cat nu avea nici obligatia de a va redistribui pe un alt post. Nici dvs. nu sunteti obligata sa acceptati noua pozitie propusa.
marif a scris:

La intoarcerea din CIC postul a fost desfintat, dar s-a facut o alta propunere. Postul propus este sub cel avut initial, deci si salariul de incadrare este altul. In acest caz angajatorul poate sa imi scada salariul, sau este obligat sa il mentina pe cel vechi?

Va multumesc



La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Dupa revenirea dvs din CCC exista psoibilitatea modificarii c.i.m. prin act aditional ... insa revenirea se face pe acelasi post sau pe un post echivalent avand aceleasi conditii de munca.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Sa inteleg deci ca angajatorul e obligat sa imi ofere aceleasi conditii ca cele anterioare CIC?
Sau daca a desfintat postul si eu nu accept postul nou si conditiile noi ma poate concedia?
Postul dvs. s-a desfiintat ,din cate am inteles.In cazul acesta,ca si in cazul tuturor angajatilor aflati intr-o situatie similara,nu exista obligativitatea ofertei de redistribuire in munca din partea angajatorului pe un post in cf. cu pregatirea,experienta dvs.
Daca totusi vi s-a propus un nou post,dar sub ceea ce ati avut initial,desigur si cu un nivel mai scazut al salariului,aveti doua alternative:

1.acceptati ,caz in care vi se intocmeste act aditional prin care se modifica functia si sal. de incadrare;
2.nu acceptati si veti fi concediata in cf.cu prevederile art.65(1),pt. motivul desfiintarii postului dvs.cu respectarea perioadei de preaviz stipulata in cim ul dvs. pt. aceasta situatie si eventual cu plata sal. compensatorii,daca aveti o reglementare in acest sens intr-un contract colectiv de munca la nivel de unitate/ramura,dupa care veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

Alte discuții în legătură

Drepturile angajatului la reinceperea activitatii dupa cresterea copilului mazilu_tica mazilu_tica la reinceperea activitatii dupa incheierea concediului de crestere a copilului[2009-2011] angajatorul imi propune semnarea unui act aditional cu 1 ora pe zi in ... (vezi toată discuția)
Terminare cic olgutza_83 olgutza_83 Buna ziua, Pe data de 31 ianuarie se termina concediul de cresterea copilului, iar pe 1 feb tb sa incep lucrul. Am fost anuntata de cei de la firma la care am ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea postului - concediu de crestere a copilului popoviciu13 popoviciu13 buna, intr-o luna ar trebui sa ma reintorc la munca din concediu de crestere al copilului. Postul meu este desfiintat. Un alt post pe studiile mele nu am sa ... (vezi toată discuția)