Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile angajatului la reinceperea activitatii dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile angajatului la reinceperea activitatii dupa cresterea copilului

la reinceperea activitatii dupa incheierea concediului de crestere a copilului[2009-2011] angajatorul imi propune semnarea unui act aditional cu 1 ora pe zi in vederea cautarii ulterioare a unui alt loc de munca. ce alternative am in acest caz?
La incetarea concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

In speta, aveti doua variante : fie acceptati modificarea c.i.m. in sensul propus de catre angajator, fie vorbiti cu acesta sa va inceteze raportul de munca asfel incat sa puteti beneficia de somaj.