Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire din ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire din ccc

Buna ziu,
dragilor ajutati-ma va rog:
Angajatei care revine astazi din ccc. si careia i se da notificare de preaviz ,deoarece s-a desfiintat postul ,poate sa i se faca si act aditional de micsorare a salariului si schimbarea functiei odata cu reinceperea activitatii?
Ce poate face ea 4ore la serviciu daca pur si simplu punctul de lucru unde a lucrat ea nu mai exista , ce o putem pune sa faca?
Ajutor....va rog...
1. Puteti sa-i faceti act aditional de modificare a CIM dar trebuie sa fie si ea de acord, adica sa semneze actul aditional.

2. Legea 202/2002 spune:
Art.10
(7) La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere şi ingrijire a copilului în varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul în timpul absentei.

3. - Angajatorul este obligat sa-i acorde preavizul prevazut de Codul muncii. Este un drept legal al unui salariat.
- Daca locul de munca a fost desfiintat angajatorul poate renunta la prezenta ei la serviciu dar trebuie sa o ponteze si sa o plateasca in aceasta perioada.
- Renuntarea la prezenta salariatei la serviciu in perioada de preaviz se face in scris de catre angajator si se inmaneaza salariatei un exemplar.

4. Conform Codului muncii nu se poate renunta la preaviz:
Art. 38
Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.
mirusaby a scris:

Buna ziu,
dragilor ajutati-ma va rog:
Angajatei care revine astazi din ccc. si careia i se da notificare de preaviz ,deoarece s-a desfiintat postul ,poate sa i se faca si act aditional de micsorare a salariului si schimbarea functiei odata cu reinceperea activitatii?
Ce poate face ea 4ore la serviciu daca pur si simplu punctul de lucru unde a lucrat ea nu mai exista , ce o putem pune sa faca?
Ajutor....va rog...

Legea este clara , salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul în timpul absentei.

Daca i s-a desfiintat postul atunci nu mai trebuie sa-i faceti act aditional de modificare a functiei ... asta ar insemna ca instiintarea de preaviz nu mai are niciun efect.