Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Datorii

Am imprumutat unei societati o suma de bani prin banca si numerar.Am facut un P.V in 11.07.2008, prin care administratorul soc. recunoaste ca a primit suma de bani si o va restitui pana la sfarsitul anului .
IN 30.07.2008 administratorul a preluat soc. mea urmand sa-mi restituie suma de mai sus in baza P.V. incheiat anterior datei preluarii firmei mele . Este corect?
Societatea e creditorul sau dumneavoastra ca persoana fizica? In cazul in care societatea este creditorul, iar debitorul a preluat prin cesiune activul si pasivul societatii, fara nici o alta mentiune, nu veti mai primi nimic.
Imprumutul trebuia facut pe baza unui contract de creditare si o chitanta din care sa rezulte ca prin caseria acesteia s-a incasat numerarul. Daca nu s-a procedat asa cautati un avocat si dati in judecata administratorul. Mult succes.
ContSters42967, utilizator
Suzati-mi expresia.
Frumoasa poanta.
Am instrainat societatea fara a specifica activele si pasivele.Sumele s-au virat prin cont si numerar din casierie.
CE INSEAMNA FRUMOASA POANTA,EXPLICATI-MI !
Cred ca aveti nevoie de un avocat.#-o