Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... anvelopare termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

anvelopare termica

A aparut legea scutirii timp de 7 ani de impozit ptr anveloparea termica a apartamentelor?
Ce acte sunt necesare?
Legea exista de cativa ani din cate stiu. De retinut ca nu va puteti anvelopa apartamentul individual.
DESPRE CE LEGE ESTE VORBA?
Ce acte trebuie ptr a beneficia de scutire?
Ce spune legea?
Codul Fiscal
(8) Consiliul local poate acorda scutire de la plata impozitului pe clădiri sau o reducere a acestuia pe o perioadă de minimum 7 ani, cu începere de la data de întâi ianuarie a anului fiscal următor finalizării lucrărilor de reabilitare, pentru proprietarii apartamentelor din blocurile de locuinţe şi ai imobilelor care au executat lucrări de intervenţie pe cheltuială proprie, pe baza procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor, întocmit în condiţiile legii, prin care se constată realizarea măsurilor de intervenţie recomandate de către auditorul energetic în certificatul de performanţă energetică sau, după caz, în raportul de audit energetic, astfel cum este prevăzut în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 18/2009 privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 158/2011. (în vigoare de la 1 oct. 2011)

Vedeti daca Consiliul Local vrea sa acorde astfel de scutiri.
Alexandru Munteanu, Avocat
cititi si articolul pe pe site-ul
[ link extern ]
la articolul "I.", paragraful 9. gasiti ceea ce va intereseaza
ContSters62736, utilizator
Adica asta:
(9) Persoanele fizice şi/sau juridice române care reabilitează sau modernizează termic clădirile de locuit pe care le deţin în proprietate, în condiţiile Ordonanţei Guvernului nr. 29/2000 privind reabilitarea termică a fondului construit existent şi stimularea economisirii energiei termice, aprobată cu modificări prin Legea nr. 325/2002, sunt scutite de impozitul pentru aceste clădiri pe perioada de rambursare a creditului obţinut pentru reabilitarea termică, precum şi de taxele pentru eliberarea autorizaţiei de construire pentru lucrările de reabilitare termică.