Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA plati obligatorii catre stat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA plati obligatorii catre stat

Sunt somera insa pe langa ajutorul de somaj beneficiez si de un venit de completare in baza OUG116.Vreau sa infiintez un pfa .Nu cred ca veniturile pfa vor depasi 500 lei/luna.Ce obligatii am catre stat(sanatate,pensie)tinind cont destatutul de somer?
Buna ziua, din cate stiu io daca va deschideti PFA o sa pierdeti ajutorul de somaj datorita faptului ca realizati venituri.
Iar in cazul in care doriti totusi sa va deschideti PFA chiar daca pierdeti ajutorul de somaj contributiile ce le platiti sunt:
Impozit 16%
CASS (sanatate) 5.5%
CAS(pensii) minim pentru pensie incepand cu 01.01.2011 reprezinta 31.3% din 35% din venitul mediu salarial utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale (2022 lei).
35%*2022 = 708 lei (baza de calcul); 708*31.3% = 222 lei/luna.

Buna ziua,

Revin cu o completare, in cazul in care o persoana are ajutor de somaj isi poate deschide PFA daca venitul lunar realizat pe PFA nu depaseste valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare.
Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
Multumesc pt.raspunsuri,insa NU sunt lamurita...,sa presupunem ca nu depasesc indicatorul social de referinta,ce trebuie sa platesc la stat???
TANASE ILEANA, utilizator