Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

proces verbal de contraventie

un proces verbal de contraventie intocmit de organele vamale ,poate fi un act administrativ fiscal?
Nu, un PV de sanctionare este PV de sanctionare si atat.
El urmeaza regimul juridic prevazut de OG 2/2001, chiar daca, in cazul dvs. amenda a fost aplicata in baza prevederilor art. 279 sau 280 din Legea 86/2006 privind Codul Vamal al României, TITLUL XII, Secţiunea a 2-a.
De altfel, art. 281 al aceluiasi cod spune:
Art. 281. - Dispoziţiile art. 279 şi 280 referitoare la contravenţii se completează cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia art. 28 alin. (1) şi (3) şi art. 29.
va multumesc mult